Frankowicze za granicą. W którym sądzie mogą złożyć pozew? .elementor-widget-container-steps { clip-path: polygon(25% 0%, 75% 0%, 100% 50%, 75% 100%, 25% 100%, 46% 49%); }

Frankowicze za granicą. W którym sądzie mogą złożyć pozew?

W ubiegłym roku wprowadzono regulację, która jasno wskazuje, że Frankowicze mają możliwość złożenia pozwu jedynie w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania Kredytobiorcy. Chociaż wprowadzone zmiany miały na celu odciążenie Wydziału Frankowego przy SO w Warszawie, skutki nowych przepisów boleśnie odczuli Frankowicze, którzy mieszkają za granicą Polski. Jakie mają możliwości działania w sprawie kredytu CHF i czy powrót do ojczyzny jest konieczny, aby pozwać bank?

Czy Frankowicze mieszkający za granicą mogą pozwać bank?

Z uwagi na liczne wygrane Frankowiczów, które na chwilę obecną plasują się na poziomie nawet 99 procent, kolejni Kredytobiorcy kierują pozwy w nadziei na odzyskanie swoich pieniędzy. Zainteresowanie walką z bankiem widoczne jest również wśród Frankowiczów, którzy aktualnie mieszkają za granicą Polski, a w przeszłości zaciągnęły kredyt CHF. Bez względu na obecne miejsce zamieszkania, Kredytobiorcy mają coraz większą świadomość problemu i wiedzą, że jedynie proces z bankiem jest w stanie zapewnić im realnie korzyści i pozbycie się toksycznego kredytu. Zamieszkując poza granicami Polski, sądzenie się z bankiem może wydawać się nieco bardziej skomplikowane, jednak jak najbardziej jest możliwe. Co istotne, Frankowicze mieszkający za granicą mają takie same możliwości dochodzenia swoich roszczeń przed polskim sądem jak Kredytobiorcy zamieszkujący teren ojczyzny, na co wskazują zapisy Kodeksu postępowania cywilnego.

dokumenty

Jak pozwać bank w sprawie frankowej przebywając za granicą Polski?

Wprowadzona w 2023 roku nowelizacja dotycząca miejsca składania pozwu w sprawie frankowej, na pięć lat ograniczyła możliwość wyboru sądu do tego, znajdującego się w obwodzie miejsca zamieszkania Kredytobiorcy. Chociaż przepisy miały udrożnić sądy i przyspieszyć orzecznictwo w sprawach frankowych, niespodziewanie powstała luka prawna obejmująca Frankowiczów mieszkających poza granicami kraju. Przepisy nie wskazują, do którego sądu powinni się udać, a to oznacza, że Frankowicze mieszkający na co dzień poza granicami Polski mają możliwość złożenia pozwu w sprawie CHF do dowolnego sądu w Polsce. Następnie sąd ten musi zwrócić się do Sądu Najwyższego o wyznaczenie właściwego sądu do rozpatrzenia sprawy. Chociaż ten proces może wydawać się uciążliwy, jest w pełni uregulowany przepisami prawa i możliwy do zrealizowania. Co istotne, Sąd Najwyższy nie posiada jasnych wytycznych, według których mógłby zadecydować o skierowaniu sprawy do konkretnego sądu. W większości przypadków kierowane są do sędziów, którzy już podjęli kroki prawne w danym postępowaniu. Niemniej jednak na decyzję SN mogą wpłynąć również inne czynniki takie jak obciążenie danego sądu czy możliwość szybszego rozpatrzenia sprawy.

Kiedy sąd może nie uwzględnić roszczeń Frankowicza, który przebywa za granicą kraju?

W przypadku Frankowiczów zamieszkujących za granicą, którzy starają się o unieważnienie umowy kredytu CHF ze względu na występowanie w umowie klauzul abuzywnych, istotne jest udowodnienie, że środki z kredytu frankowego zostały przeznaczone na cele prywatne, niezwiązane z zarobkiem. Istotnym dowodem na to, że umowa kredytowa miała charakter konsumencki, jest faktyczne użytkowanie nieruchomości do celów prywatnych przez długi okres po zawarciu zobowiązania. Korzystanie z nieruchomości jako miejsca zamieszkania rodzinnego jest silnym argumentem na potwierdzenie faktu, że Frankowicz działał w roli konsumenta, a nie inwestora czy przedsiębiorcy. Warto zaznaczyć, że długość tego okresu, w którym Kredytobiorca faktycznie zamieszkiwał nieruchomość, może być istotnym czynnikiem branym pod uwagę przez sąd.

dom

Warto również dodać, że jednym z istotnych aspektów, z którymi muszą się zmierzyć Frankowicze mieszkający za granicą Polski, jest ryzyko związane z ewentualnym wynajmem lub sprzedażą nieruchomości, na którą zaciągnięto kredyt. W sytuacji, gdy nieruchomość jest wynajmowana lub sprzedana, mogą pojawić się wątpliwości co do charakteru zarobkowego, co może być utrudnieniem w obronie konsumenckiego charakteru umowy. Dlatego tak istotne jest wykazanie, w jakim okresie czasu Kredytobiorca faktycznie korzystał z nieruchomości na własne potrzeby. Należy także zaznaczyć, że sytuacja Frankowiczów za granicą może być nieco bardziej skomplikowana, dlatego warto skorzystać z pomocy prawników, którzy wskażą najlepszy sposób działania, a także pomogą w sformułowaniu roszczeń.