Co dalej z „Dużą uchwałą frankową”?SN zadecyduje 25 kwietnia .elementor-widget-container-steps { clip-path: polygon(25% 0%, 75% 0%, 100% 50%, 75% 100%, 25% 100%, 46% 49%); }

Co dalej z „Dużą uchwałą frankową”? SN zadecyduje 25 kwietnia

Już 25 kwietnia Sąd Najwyższy zajmie stanowisko w sprawie „Dużej uchwały frankowej”, której zadaniem jest definitywne rozstrzygnięcie spornych kwestii z zakresu spraw dotyczących kredytów we frankach. W trakcie trzy letniego okresu oczekiwania na opinię Sądu Najwyższego zaszło wiele zmian w kwestii orzekania w sprawach frankowych, dlatego teraz SN odpowie na najważniejsze pytania i wskaże ścieżkę sędziom orzekającym w sprawach CHF.

Duże wątpliwości wokół uchwały frankowej

Sprawa uchwały frankowej została poruszona już w 2020 roku przez Pierwszą Prezes SN, która skierowała pytania odnoszące się do sposobu orzekania w sprawach frankowych. Podjęcie decyzji w sprawie tzw. Dużej uchwały frankowej okazały się skomplikowane. Początkowo terminy posiedzeń były przesuwane, a następnie Izba Cywilna wystąpiła o szereg opinii do zewnętrznych instytucji. Dodatkowym problemem do podjęcia decyzji przez Sąd Najwyższy okazały się kwestie proceduralne. Przez kolejne lata uchwała nie została podjęta, a zmiany w polskim systemie orzeczniczym spowodowały, że część z pytań stała się nieaktualna. Zagadnienie zostało ponownie poruszone po orzeczeniu TSUE w styczniu 2024 roku.

Duża uchwała frankowa - Sąd Najwyższy odpowie na pytania

Pierwsza Prezes SN skierowała do Sądu Najwyższego 6 pytań, których treść brzmiała następująco:

  1. Czy w razie uznania, że postanowienie umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego odnoszące się do sposobu określania kursu waluty obcej stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie wiąże konsumenta możliwe jest przyjęcie, że miejsce tego postanowienia zajmuje inny sposób określenia kursu waluty obcej wynikający z przepisów prawa lub zwyczajów? A w razie odpowiedzi przeczącej:
  2. Czy w razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu indeksowanego do takiej waluty, umowa może wiązać strony w pozostałym zakresie?
  3. Czy w razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu denominowanego w walucie obcej, umowa ta może wiązać strony w pozostałym zakresie?
  4. Czy w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej, w wykonaniu której bank wypłacił kredytobiorcy całość lub część kwoty kredytu, a kredytobiorca dokonywał spłat kredytu, powstają odrębne roszczenia z tytułu nienależnego świadczenia na rzecz każdej ze stron, czy też powstaje jedynie jedno roszczenie, równe różnicy spełnionych świadczeń, na rzecz tej strony, której łączne świadczenie miało wyższą wysokość?
  5. Czy w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej z powodu niedozwolonego charakteru niektórych jej postanowień bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu rozpoczyna się od chwili ich wypłaty?
  6. Czy, jeżeli w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej którejkolwiek ze stron przysługuje roszczenie o zwrot świadczenia spełnionego w wykonaniu takiej umowy, strona ta może również żądać wynagrodzenia z tytułu korzystania z jej środków pieniężnych przez drugą stronę?
pytania

Część z pytań jest już nieaktualna. Co z pozostałymi?

Z uwagi na fakt, że podane pytania zostały skierowane w 2020 roku, przez kilka lat wiele wątpliwości dotyczących orzekania w sprawach Frankowiczów zostało już rozwianych. Mowa tu o pierwszym pytaniu, na które Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedzi udzielił wydając 8 kwietnia 2022 roku orzeczenie w sprawie C-80/21. W wyroku wskazał, że nieuczciwe postanowienie umowne dotyczące zasad przeliczania walut nie może zostać zastąpione przepisem prawa krajowego, jeśli sprzeciwia się temu konsument. Dodatkowo w sprawie ostatniego pytania skierowanego przez Pierwszą Prezes SN, TSUE wypowiedział się przy okazji rozstrzygania sprawy C-520/21 dotyczącej Banku Millennium przeciwko prezesowi Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. Mimo tego, że w wyroku TSUE przekazał decyzyjność sądom krajowym, wskazał, że dyrektywa 93/13 przeciwstawia się temu, aby bank mógł żądać od Kredytobiorcy jakiejkolwiek dodatkowej rekompensaty poza zwrotem wypłaconego kapitału. Dodatkowo na czwarte pytanie Sąd Najwyższy odpowiedział w lutym 2021 roku analizując zagadnienie dotyczące teorii dwóch kondykcji i teorii salda, opowiadają się za pierwszą z opcji.  Możliwe niespodzianki mogą wystąpić w innych sytuacjach. Chociaż kwestie poruszane w drugim i trzecim pytaniu zdają się być już rozstrzygnięte w praktyce sądowej, Sąd Najwyższy może mieć odmienne stanowisko.

Początek biegu terminu przedawnienia roszczeń banków – kluczowe pytanie dla Sądu Najwyższego

Orzekając w dotychczasowych sprawach dotyczących  Frankowiczów, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej niejednokrotnie poruszał kwestie początku biegu przedawnienia roszczeń banków, jednak nigdy nie wskazał konkretnego momentu, od którego należy go liczyć. W tej sprawie dla portalu Bankier.pl wypowiada się Paweł Wójcik, Prezes Zarządu Votum Finance Help, komentując:

ile czasu trzeba czekać na wyrok
Jedyna kwestia, która w naszej ocenie nie została jeszcze w pełni wyjaśniona przez TSUE, a jest przedmiotem pytań zadanych do Izby Cywilnej, dotyczy początku biegu terminu przedawnienia roszczeń banków względem Frankowców. W grudniowych wyrokach Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazał jedynie, że termin ten nie powinien biec później niż termin przysługujący kredytobiorcom. Prowadziłoby to bowiem do asymetrii naruszającej ochronę konsumentów. Dlatego Sąd Najwyższy może w uchwale wskazać, od jakiej czynności ten termin powinien biec. Na pewno nie od uprawomocnienia się wyroku w sprawie frankowej, bo to już TSUE zakwestionował. Pozostaje zatem wariant z momentem wykonania umowy i wypłatą kapitału kredytu ma rzecz frankowców, choć mało prawdopodobny. Ewentualnie, co jest bardziej realne, termin, w którym konsument zakwestionował zapisy umowy, czyli wezwał bank w ramach postępowania reklamacyjnego lub pozwu sądowego.
Paweł Wójcik
Paweł Wójcik
Prezes Zarządu Votum Finance Help

Już w najbliższy czwartek na kanałach Votum Finance Help przekażemy informację dotyczącą losów Dużej uchwały frankowej.