W sprawie C-140/22 TSUE rozważył kwestię oświadczenia konsumenta o skutkach nieważności umowy. Chociaż Trybunał odpowiedział tylko na dwa z czterech pytań, orzeczenie jest kluczowe dla Frankowiczów. Co więcej, już 14 grudnia, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ponownie pochyli się nad kwestią wskazania terminu początku biegu przedawnienia roszczeń oraz rozwieje wątpliwości dotyczące zarzutu zatrzymania.
Wyrok TSUE w zgodzie z Dyrektywą 93/13
W czwartkowym wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozważył postanowienie Sądu Najwyższego, które nakładało na Kredytobiorców obowiązek złożenia dodatkowego oświadczenia o skutkach nieważności umowy kredytowej w sądzie. W orzeczeniu C-140/22 TSUE wskazał, że działania sądów krajowych, które wiązały termin liczenia odsetek ustawowych za opóźnienie i początek biegu przedawnienia roszczeń od złożenia dodatkowego oświadczenia jest w sprzeczności z Dyrektywą 93/13 mającą na celu ochronę interesów konsumenta.
Przedawnienie roszczeń banków – kolejny wyrok TSUE już 14 grudnia
Dotychczasowe orzecznictwo oparte na uchwale Sądu Najwyższego zakładało, że początek biegu terminu przedawnienia roszczeń rozpoczyna się wraz ze złożeniem oświadczenia przez konsumenta. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku C-140/22 podkreślił, konsument nie ma obowiązku złożenia w sądzie oświadczenia o skutkach nieważności umowy kredytowej, dlatego też nie jest możliwe, aby z oświadczeniem powiązany był termin przedawnienia roszczeń. Kwestia ta jest niezwykle istotna nie tylko dla Frankowiczów, ale również dla banków. Dlatego już w czwartek, 14 grudnia Trybunał ponownie pochyli się nad kwestią wskazania początku 3-letniego okresy przedawnienia roszczeń i rozstrzygnie wątpliwości w kwestii zarzutu zatrzymania. Wyrok TSUE C-140/22 dla portalu biznestuba.pl komentuje Paweł Wójcik, Prezes Zarządu Votum Finance Help, mówiąc że: