Banki gotowe na niekorzystny wyrok TSUE w sprawie kredytów CHF .elementor-widget-container-steps { clip-path: polygon(25% 0%, 75% 0%, 100% 50%, 75% 100%, 25% 100%, 46% 49%); }

Banki szykują się na negatywny wyrok TSUE w sprawie kredytów CHF

Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF, oświadczył w poniedziałek, że polski sektor bankowy jest gotowy na niekorzystny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy o kredyt w szwajcarskiej walucie.

Wyrok TSUE może być niekorzystny dla banków

Podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, w odpowiedzi na pytanie, czy banki są gotowe na negatywny wyrok TSUE, przewodniczący KNF stwierdził, że „…uwzględniając warunki makroekonomiczne ostatnich miesięcy oraz ich przełożenie na sytuację banków, które przygotowują się na scenariusz rozstrzygnięcia podzielającego opinię Rzecznika Generalnego, także tworząc dodatkowe rezerwy, w mojej opinii odpowiedź brzmi: tak”.

 

Temat kredytów frankowych wciąż budzi wiele emocji wśród samych zainteresowanych Frankowiczów jak i całego społeczeństwa. Społeczność oczekuje systemowego rozwiązania problemu, który dotyka tysiące Polaków. Jacek Jastrzębski wskazuje, że KNF aktualnie finalizuje założenia proponowanego rozwiązania. Dodaje również, że powinno opierać się na modelu zgodnym z propozycją ugodową z 2020 roku. Komisja Nadzoru Finansowego bierze odpowiedzialność za wdrożenie rozwiązania, jednak podkreśla, że wymagane jest przygotowanie na różne scenariusze. Szef KNF dodaje również, że „…Prace nad rozwiązaniem ustawowym powinny być synergiczne względem rozwiązania ugodowego i nie mogą zakłócać jego realizacji”.

pozew

Banki straciły najlepszy czas na zawieranie ugód

Jacek Jastrzębski zwrócił również uwagę na fakt, że w korzystniejszych warunkach makroekonomicznych, potencjał banków w zakresie wystosowywania propozycji ugodowych nie był maksymalnie wykorzystany. Według niego w okresie, w którym ugody były promowane i zawierane, banki mogłyby być bardziej zaangażowane, co przyczyniłoby się do większej efektywności w podpisywaniu większej ilości ugód i promowania ich jako korzystniejszej alternatywny dla drogi sądowej.

 

Szef KNF podkreśla, że ma świadomość tego, że nie wszystkie banki miały możliwość wprowadzania programów ugodowych na początku 2021 r. na szeroką skalę ze względu na rozciągnięcie w czasie procesu zawiązywania rezerw bankowych. Wskazuje, że przy zwiększonym wówczas zaangażowaniu sektora bankowego, mógłby on odnotować lepsze wyniki finansowe. Obecnie banki prowadzą aktywną i zmasowaną kampanię proponując Klientom – w opinii banków – atrakcyjne warunki ugody. Zmiana postrzegana jest pozytywnie przez szefa KNF, jednak jednocześnie podkreśla, że najkorzystniejszy okres na zawieranie ugód został  zaniechany.

15 czerwca – sądny dzień dla Frankowiczów i banków

Przypomnijmy, że w lutym tego roku Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości wydał opinię w sprawie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu CHF. W jego opinii, jeżeli umowa kredytu została uznana za nieważną z powodu obecności nieuczciwych zapisów, Kredytobiorcy mogą dochodzić od banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych. Sytuacja jednak nie jest analogiczna w stosunku do sektora bankowego.

15 czerwca 2023 r. to sądny dzień zarówno dla Frankowiczów jak i banków. Wówczas TSUE wyda wyrok w sprawie C-520/21, dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu frankowego.

 

 

więcej informacji na stronie www.pb.pl