Kwalifikacja umowy kredytowej. SN orzeknie w październiku. .elementor-widget-container-steps { clip-path: polygon(25% 0%, 75% 0%, 100% 50%, 75% 100%, 25% 100%, 46% 49%); }

Kwestia kwalifikacji umowy kredytowej. SN orzeknie w październiku.

Rzecznik Finansowy skierował zapytanie do Sądu Najwyższego, którzy ma rozstrzygnąć, czy frankowa umowa kredytowa jest umową wzajemną czy dwustronnie zobowiązująca. Po złożeniu zapytania, w sądach apelacyjnych zapadło 20 wyroków, w których nie było jednolitej linii orzeczniczej. Ze względu na wielowątkowość sprawy, SN odroczył posiedzenie w tej sprawie do 6 października 2023 r.

Umowa kredytowa CHF  – wzajemna czy dwustronnie zobowiązująca?

Orzeczenie czy umowa kredytu hipotecznego w szwajcarskiej walucie może być uznana za umowę wzajemną to jedno z głównych zagadnień, które rozważają sądy w sprawach o unieważnienie umowy kredytowej ze względu na obecne w niej niedozwolone klauzule. Po stwierdzeniu nieważności umowy kredytowej, musi nastąpić wzajemne rozliczenie stron. Banki żądają zwrotu od Kredytobiorcy kwoty udzielonego kapitału, zaś Frankowicze zwrotu rat kapitałowo-odsetkowych. To, w jaki sposób rozliczenie będzie wyglądać jest uzależnione od zakwalifikowania umowy jako wzajemnej lub dwustronnie zobowiązującej. Dotychczas sądy różnie rozstrzygały tą kwestię.

 

Zgodnie z Kodeksem cywilnym „umowa jest wzajemna, gdy obie strony zobowiązują się w taki sposób, że świadczenie jednej z nich ma być odpowiednikiem świadczenia drugiej”. Co istotne, w przypadku stwierdzenia nieważności umowy kredytowej, każdej ze stron „przysługuje prawo zatrzymania, dopóki druga strona nie zaofiaruje zwrotu otrzymanego świadczenia albo nie zabezpieczy roszczenia o zwrot”.

młotek sędziowski

Ze względu na masowe powoływanie się banków na prawo zatrzymania, Rzecznik Finansowy zwrócił się do Sądu Najwyższego, aby orzekł czy „umowa o kredyt bankowy (…) jest umową wzajemną, czy też umową dwustronnie zobowiązującą, ale nie wzajemną”. W tym drugim przypadku stronom nie przysługiwałoby prawo zatrzymania.

 

Rzecznik Finansowy zawnioskował, aby umowa kredytowa została uznana jako dwustronnie zobowiązująca, ale nie wzajemna. Swoje stanowisko argumentuje tym, że w umowie wzajemnej „strony spełniają różne świadczenia, ale zasadniczo o ekwiwalentnej wartości”. Jednocześnie wskazuje, że „zwrot przedmiotu umowy o kredyt bankowy po upływie umówionego okresu nie jest ekwiwalentem świadczenia kredytodawcy, podobnie – zastrzeżone oprocentowanie nie nadaje umowie o kredyt bankowy charakteru umowy wzajemnej”.

Opinia TSUE kluczowa dla rozstrzygnięcia sprawy

Na chwilę obecną nie jest wiadome, jak stanowisko, które przyjmie TSUE wpłynie na kwalifikację umowy kredytowej CHF. Wiadomo natomiast, że w listopadzie 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie zwrócił się do Trybunału z serią pytań dotyczących kwestii wzajemnych rozliczeń po stwierdzeniu nieważności umowy kredytowej i terminów przedawnienia roszczeń. Jedno z pytań dotyczyło również „prawa zatrzymania”, a mianowicie tego czy zarzut zatrzymania da się pogodzić z ochroną konsumenta. Warto podkreślić, że niektóre sprawy zostały zawieszone w oczekiwaniu na wyrok TSUE.

Więcej informacji: www.bankier.pl