TSUE podkreślił ważność ochrony konsumentów - .elementor-widget-container-steps { clip-path: polygon(25% 0%, 75% 0%, 100% 50%, 75% 100%, 25% 100%, 46% 49%); }

TSUE podkreślił ważność ochrony konsumentów

Na to czekali Frankowicze! Wyrok TSUE C-520/21 z 15.06.2023 r. jest korzystny dla kredytobiorców frankowych. Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej powtórzyło główne tezy zawarte w opinii Rzecznika Generalnego TSUE wydanej w lutym b.r., a jednocześnie stanowi korzystne rozstrzygnięcie dla konsumentów. Według opinii Rzecznika Generalnego TSUE, sądy krajowe będą zobowiązane do rozstrzygnięcia, czy po unieważnieniu umowy kredytobiorcy mają prawo do otrzymania wynagrodzenia za korzystanie przez bank z ich środków. Prawo unijne nie stanowi przeszkody dla zgłaszania takich roszczeń przez konsumentów.

Jak wyrok TSUE skomentował Prezes Zarządu Votum Finance Help Paweł Wójcik:

„Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po raz kolejny potwierdził, że ochrona konsumentów jest nadrzędną wartością w prawie europejskim. I żaden interes finansowy, nawet tak potężnych instytucji, jak banki, nie może stać ponad interesem kredytobiorców. TSUE jednoznacznie wskazał, że w przypadku stwierdzenia nieważności umowy kredytu, bankom nie należą się inne dodatkowe roszczenia poza zwrotem udzielonego kapitału.”

„Ponieważ kredytodawcy nie mogą czerpać korzyści gospodarczych z sytuacji powstałej na skutek własnego bezprawnego działania. Innymi słowy, gdyby banki, pomimo uznania przez sąd nieważności umowy kredytu, zachowywałyby prawo do uzyskania od klientów wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału, to zakwestionowanie takiego kontraktu na mocy wyroku sądowego nie miałoby żadnego sensu. Bowiem bank i tak dalej zarabiałby na wadliwym produkcie. W konsekwencji oznaczałoby to pogwałcenie odstraszającej funkcji dyrektywy, która ma na celu zniechęcenie przedsiębiorców do tworzenia podobnych umów w przyszłości” – dodaje Paweł Wójcik.


Komentarz został udzielony dla portalu Bankier.pl.