Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (zwany dalej TSUE) wydał dzisiaj wyrok C 140/22, który zwrócił Frankowiczom to, co zostało im odebrane przez polski Sąd Najwyższy – mówi Paweł Wójcik, Prezes Zarządu Votum Finance Help S.A.
Orzeczenie TSUE w sprawie C-140/22 porusza swą merytoryką kwestię odsetek ustawowych za opóźnienie. Oznacza to nic innego, jak rekompensatę przyznaną za okres oczekiwania kredytobiorców frankowych na korzystny dla nich wyrok sądowy. Doktryna prawnicza komentuje, iż wyrok TSUE wyrównuje sytuacje kredytobiorców CHF z pozycją innych konsumentów w polskim porządku prawnym. Zgodnie z orzeczeniem, Frankowicze mają prawo odzyskać zarówno wszelkie wpłacone raty, jak i odsetki za zwłokę. Te ostatnie, z uwagi na długość postępowań sądowych w sprawach frankowych, mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.
„Na takie kwoty za odsetki, nie można liczyć przy zawieraniu ugód” – konkluduje Paweł Wójcik, Prezes Zarządu Votum Finance Help S.A.
Frankowicze przez wiele lat musieli zmagać się z niezwykle obciążającym zobowiązaniem. Kredyty indeksowane lub denominowane do waluty obcej – franka szwajcarskiego – były źródłem wielu dramatów i narastających problemów finansowych. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej kolejny raz wydał prokonsumencki wyrok, w którym podkreślił, że Frankowiczów chroni prawo, a banki nie mogą kierować przeciwko kredytobiorcom innych roszczeń niż zwrot udzielonego kapitału. Eksperci są przekonani, że dzisiejszy wyrok TSUE w sprawie C-140/22 przyspieszy postępowania w sprawach frankowych.
Komentarz został udzielony dla salon24.pl.