SNB podniósł stopy procentowe. Co dalej z Frankowiczami? .elementor-widget-container-steps { clip-path: polygon(25% 0%, 75% 0%, 100% 50%, 75% 100%, 25% 100%, 46% 49%); }

Bank Szwajcarski podniósł stopy procentowe. Co to oznacza dla frankowiczów?

Kryzys gospodarczy nie omija nikogo, również takich potęg jak Szwajcaria. Oczywiście skala inflacji w tym kraju jest znacznie mniejsza niż w Polsce. Jednak Szwajcarzy w podobny sposób próbują walczyć z rosnącymi cenami. Tym samym 23 marca 2023 r. Narodowy Bank Szwajcarii po raz kolejny podniósł stopy procentowe o 0,50 punktów bazowych do 1,50 proc. Decyzja SNB jest zgodna z prognozami analityków. Jednak co istotne Bank podał, że nie wyklucza dalszych podwyżek stóp procentowych. Jak te wyższe wskaźniki wpłyną na sytuację frankowiczów? Prognozy wskazują, że kredytobiorcy zapłacą w ten sposób najwyższe raty w historii.

Jak zmieniały się stopy procentowe w Szwajcarii?

Po kilku latach ujemnych stóp procentowych w Szwajcarii bank centralny wypowiedział wojnę rosnącej inflacji. Choć spadek wartości nabywczej pieniądza w tym kraju jest jednym z najniższych na świecie, to jednak Szwajcarzy walczą się z inflacją w podobny sposób, jak w innych państwach. Bank Centralny Szwajcarii zaczął zacieśnienie monetarne w czerwcu 2022 r. Wówczas pierwszy raz od 15 lat stopy procentowe wzrosły z -0,75 do -0,25 proc., choć nadal pozostawały na ujemnym poziomie. Natomiast w grudniu 2022 r. miała miejsce kolejna podwyżka. W marcu bank zachował się w podobny sposób. W konsekwencji stopy procentowe w Szwajcarii wzrosły do poziomu 1,5 proc. Czyli najwięcej od października 2008 r.

Rosną stopy procentowe, rośnie SARON

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej od początku 2022 r. stawka SARON zastąpiła dotychczasową – LIBOR. SARON jest wpisany na listę wskaźników referencyjnych prowadzoną przez Europejski Urząd Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). Administratorem tego wskaźnika jest SIX Financial Information AG z siedzibą w Zurichu. W tej chwili SARON 3M znajduje się na poziomie najwyższym od listopada 2008 r. Przez ponad 11 lat wskaźnik wyznaczający oprocentowanie znajdował się poziomie poniżej lub zera, lub blisko tej wartości. Wszystko zmieniło się w połowie 2022 r., gdy Szwajcarski Bank Narodowy rozpoczął cykl podwyżek. Wskaźnik SARON 3M dotarł do poziomu 0 proc. w październiku 2022 r. Kolejny symboliczny moment nastąpił w grudniu 2022 r., gdy SARON 3M przebił poziom 0,5 proc. Gdy SARON osiągnie poziom wyznaczony marcową decyzją SNB, będzie najwyższy od początku 2009 r.

podwyżki stóp w szwajcarii

Wzrost stóp precentowych to wyższe raty dla Frankowiczów

Z analizy Jarosława Sadowskiego, głównego analityka Expandera, wynika, że w przypadku kredytu frankowego udzielonego w styczniu 2008 r. na 30 lat (z marżą 1,4 pkt proc.) najnowsza rata może wzrosnąć wskutek dzisiejszej podwyżki stóp nawet o 130zł, do prawie 2 470 zł. Dla porównania obecna rata wynosi około 2 340 zł, a rok temu w marcu 2022 r. wynosiła 2 100 zł. Warto nadmienić, że najnowsza rata to taka, która zostanie zapłacona mniej więcej za 3 miesiące. Czyli wtedy, gdy SARON CHF 3M w pełni będzie już uwzględniał ostatnią podwyżkę stóp procentowych.

Jeśli wtedy franka będzie na poziomie zbliżonym do obecnego, czyli 4,7 zł, to rata po podwyżce stóp będzie najwyższa w historii.