Kiedy błędy w umowie kredytowej są podstawą do SKD? .elementor-widget-container-steps { clip-path: polygon(25% 0%, 75% 0%, 100% 50%, 75% 100%, 25% 100%, 46% 49%); }

Kiedy błędy w umowie kredytowej są podstawą do SKD?

Banki ponoszą wysokie koszty za popełnione błędy przy konstruowaniu umów kredytowych. Kredytobiorcy coraz odważniej wykorzystują przysługujące im prawa zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim i żądają zastosowania sankcji kredytu darmowego. Dzięki temu mają możliwość uniknięcia dodatkowych kosztów, które banki niesłusznie naliczyły do kwoty udzielonego kredytu. Oznacza to, że przy zastosowaniu SKD, Kredytobiorca spłaca jedynie pożyczoną kwotę.

Jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

W ostatnim czasie Kredytobiorcy posiadający kredyt konsumencki coraz częściej słyszą o sankcji kredytu darmowego. Co ciekawe, z tej instytucji mogą skorzystać miliony posiadaczy kredytów gotówkowych i konsolidacyjnych. Chociaż słowo „sankcja” w większość z nas budzi raczej negatywne i kontrowersyjne skojarzenia, Kredytobiorcy nie muszą się go obawiać. Wskazana sankcja dotyczy podmiotu finansowego udzielającego pożyczki lub kredytu, który przygotowując umowę kredytową umieścił w niej błędne zapisy, które mogły narazić Klienta na liczne straty.

kalkulator

Chociaż to po stronie Kredytobiorcy leży inicjacja wszczęcia postępowania w sprawie sankcji kredytu darmowego, coraz więcej konsumentów decyduje się na ten krok. Wśród społeczeństwa panuje coraz większa świadomość przysługujących  im praw wynikających z  ustawy o kredycie konsumenckim. Warto jednak podkreślić, że w celu skorzystania z SKD, w pierwszej kolejności Kredytobiorca musi wystąpić do banku z wnioskiem o zastosowanie sankcji. Jak pokazuje doświadczenie, w większości przypadków, po 30 dniach (tyle czasu zazwyczaj ma instytucja na udzielenie odpowiedzi na pismo) bank odrzuca wniosek  i nie wyraża zgody na zastosowanie SKD. W takiej sytuacji Kredytobiorca ma prawo pozwać bank, jednak warto pamiętać, że to na konsumencie spoczywa obowiązek wykazania, że w umowie kredytowej znalazły się błędy będące postawą do zastosowania sankcji względem kredytodawcy.

Błędy w umowie kredytowej kwalifikujące do wprowadzenia SKD

Kredytobiorca, który zdecyduje się na skierowanie pozwu przeciwko instytucji finansowej i wygra sprawę w związku z SKD, ma możliwość spłaty jedynie pożyczonego kapitału. Chociaż uzyskanie decyzji o zastosowaniu sankcji wymaga cierpliwości i determinacji, gra jest warta świeczki, bo chodzi o kwotę nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Kluczowym czynnikiem do wszczęcia postępowania jest wykazanie, że umowa kredytowa zawiera błędy, dlatego warto przeanalizować swoją umowę pod względem potencjalnych nieprawidłowości jakich mógł dopuścić się kredytodawca. Wśród najczęstszych błędów banków można wymienić:

  • nieodpowiednia forma umowy– brak informacji o formie zawarcia ugody,
  • nieodpowiednia treść umowy– błędne lub fałszywe dane osobowe Kredytobiorcy,
  • przekroczenie maksymalnej kwoty pozaodsetkowych kosztów kredytu– progi ustalone są w ustawie,
  • błędy w harmonogramie spłaty kredytu– Kredytobiorca musi mieć stały dostęp do szczegółowych informacji o tym, jak kształtują się kolejne raty pożyczki,
  • brak informacji o rodzaju oprocentowania– rozróżnienie na stałe lub zmienne.


Niewątpliwie istnieje więcej błędów oraz przyczyn do nałożenia sankcji. Kredytobiorca posiadający kredyt konsumencki może podjąć się rozwiązania problemu samodzielnie, jednakże w tym wypadku znacznie korzystniej jest skorzystać z usług ekspertów specjalizujących się w analizie dokumentów i wyszukiwaniu potencjalnych błędów w umowach kredytowych, które bak umieścił w ich treści.

rodzina

Kto może liczyć na darmowy kredyt przez błędy zawarte w umowie?

Darmowy kredyt dla większości odbiorców będzie kojarzyć się z możliwością zaprzestania spłaty rat bez żadnych konsekwencji. Mówiąc o sankcji kredytu darmowego, Kredytobiorca co prawda jest zobowiązany do spłaty kolejnych rat, jednak jak pokazuje doświadczenie, mogą być one niższe nawet o połowę, a to za sprawą wyeliminowania kosztów prowizji, odsetek i innych kosztów okołokredytowych. Aby tak się stało, należy pamiętać, że kredyt powinien spełniać podstawowe kryteria.

 

Jakie warunki musi spełnić Kredytobiorca, żeby ubiegać się o darmowy kredyt:

 

  • umowa zawarta po 18.12.2011 r.,
  • jeśli kredyt został już spłacony, od całkowitego uregulowania zobowiązanie nie minęło więcej niż 12 miesięcy,
  • kredyt nie może przekraczać kwoty 255 550 złotych lub równowartość tej kwoty w innej walucie,
  • kredyt nie jest zabezpieczony hipoteką,
  • środki pochodzące z pożyczki lub kredytu zostały przeznaczone na cele prywatne, nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jeśli posiadasz umowę o kredyt konsumencki, która spełnia powyższe warunki, przekaż ją do specjalistów z Votum Finance Help, którzy przeanalizują ją pod kątem błędów, które bank mógł umieścić w treści umowy kredytowej.