Frankowicze: nawet kilkaset tysięcy złotych po wyroku TSUE! .elementor-widget-container-steps { clip-path: polygon(25% 0%, 75% 0%, 100% 50%, 75% 100%, 25% 100%, 46% 49%); }

Frankowicze mogą zyskać nawet kilkaset tysięcy złotych po wyroku TSUE!

TSUE po raz kolejny stanął po stronie Frankowiczów. W czwartek, 7 grudnia Trybunał orzekając w sprawie C-140/22 wskazał, że konsument nie musi składać dodatkowego oświadczenia w sądzie, a banki nie ma prawa żądać od Frankowiczów dodatkowej zapłaty.

Ile zyskają Frankowicze po wyroku TSUE c-140/22?

Osoby posiadające kredyty indeksowane do franka szwajcarskiego mają teraz możliwość nie tylko odzyskania wszystkich spłacanych rat, lecz także uzyskania odsetek za opóźnienie. Z tytułu długo trwającego procesu sądowego mają możliwość zyskać dodatkowe kwoty, sięgające od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Wyrok TSUE C-140/22 nie pozostawia wątpliwości, że to Frankowicze kolejny raz wygrywają z bankami w sporze dotyczącym wadliwej umowy o kredyt frankowy.

Zdaniem Pawła Wójcika, Prezesa Zarządu Votum Finance Help SA, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przywrócił Frankowiczom to, co Sąd Najwyższy odebrał im w wyniku znanej uchwały z maja 2021 r, o czym mówi dla superbiz.se.pl:

Chodzi o odsetki ustawowe za opóźnienie, czyli rekompensaty pieniężne za czas oczekiwania kredytobiorców na korzystny wyrok. I wcale nie są to jakieś ponadstandardowe przywileje dla kredytobiorców frankowych. To zwyczajne uprawnienia wynikające z przepisów kodeksu cywilnego, które przysługują każdemu, kto sądzi się o jakąś zapłatę od swojego dłużnika.
Paweł Wójcik pomoc złotówkowiczom kancelaria
Paweł Wójcik
Prezes Zarządu Votum Finance Help SA.

Teraz czas gra na korzyść Frankowiczów. Co zmienia wyrok TSUE C-140/22?

Orzeczenie TSUE C-140/22 stanowi dodatkową siłę dla Frankowiczów. Wcześniej czas był głównym argumentem banków, przekonujących do zawierania ugód zamiast przystępowania do sądowych procesów, ponieważ ugoda z bankiem mogła być sfinalizowana w zaledwie kilka miesięcy, podczas gdy sądowe postępowanie trwało latami. Jednak po obecnym wyroku TSUE dla Frankowiczów, czas staje się korzystniejszy dla Kredytobiorcy. Szczególnie ważne jest to, że ugoda nie obejmuje odsetek, które można uzyskać w wyniku długotrwałego postępowania sądowego. Mówimy tutaj o kwocie znacznej, sięgającej od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.