Frankowicze PKO BP czekają na zmiany. Bank zmienia strategie .elementor-widget-container-steps { clip-path: polygon(25% 0%, 75% 0%, 100% 50%, 75% 100%, 25% 100%, 46% 49%); }

Ambitne plany lidera rynku bankowego. Frankowicze PKO BP czekają na zmiany

PKO BP, największy bank w Polsce, zaprezentował strategię na kolejne lata, której celem jest dalszy rozwój i umocnienie pozycji na rynku. Bank stawia na cyfrową transformację, ekspansję zagraniczną oraz zrównoważony rozwój – elementy kluczowe dla zwiększenia zysków i poszerzenia bazy klientów. Inwestycje w sztuczną inteligencję, mobilne aplikacje i współpracę z branżami e-commerce mają umożliwić bankowi przyciągnięcie nowych klientów i lepsze dopasowanie oferty do ich potrzeb. Z kolei dla obecnych klientów, w tym posiadaczy kredytów frankowych, bank proponuje nowe, bardziej elastyczne rozwiązania. Czego teraz mogą się spodziewać Frankowicze PKO BP?

Nowy model biznesowy PKO BP. Na co teraz stawia bank?

W obliczu rosnących wyzwań na rynku bankowym PKO BP intensyfikuje działania, stawiając na nowoczesne technologie i cyfryzację usług. W strategii na lata 2025–2027 kluczowe są inwestycje w sztuczną inteligencję, której zastosowanie ma poprawić jakość obsługi oraz dostępność usług. Nowa aplikacja mobilna pozwoli klientom na szybkie i wygodne załatwienie większości spraw związanych z finansami, co wpisuje się w cel bycia bankiem blisko klienta.

PKO BP planuje również rozszerzyć swoją obecność w obszarze e-commerce i na rynku nieruchomości. Dzięki współpracy z platformami sprzedażowymi bank stworzy sieć ekosystemów mobilnych, które pozwolą klientom na szybkie załatwianie formalności związanych z finansowaniem w jednym miejscu. Obejmuje to oferty hipoteczne dostępne całkowicie online oraz nowe rozwiązania kredytowe dostosowane do potrzeb różnych grup klientów.

 

Bank PKO BP zamierza wspierać także zieloną transformację, finansując projekty związane z energią odnawialną. Planuje jednocześnie wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów prowadzących działalność za granicą, oferując im specjalnie dopasowane produkty finansowe. Dzięki temu bank liczy na zdobycie kolejnych rynków i dalsze wzmocnienie swojej pozycji w regionie.

digitalizacja

Frankowicze PKO BP. Jakie propozycje ma dla nich kredytodawca?

Kredytodawca deklaruje zamiar zakończenia spraw związanych kredytami frankowymi, które przez lata stanowiły poważne obciążenie zarówno dla klientów, jak i samego banku. W ramach rozwiązania sytuacji, od 2021 roku PKO BP oferuje Frankowiczom ugody, proponując przewalutowanie ich zadłużenia na złote. Działania te mają na celu znalezienie kompromisu, również w przypadkach, które trafiły już na drogę sądową.

 

Jednakże, mimo że bankowcy zakładają, że część trwających postępowań może zakończyć się ugodą, statystyki pokazują, że Frankowicze PKO BP zdecydowanie wygrywają procesy w sprawie wadliwego kredytu CHF. Wysoka skuteczność w wyrokach sądowych może wpływać na ich decyzję o dalszym procesowaniu zamiast przyjmowania proponowanych przez bank ugód, ponieważ sądy częściej orzekają na ich korzyść, co potencjalnie zapewnia im większe korzyści finansowe niż zawarcie ugody z PKO BP.

Warto zaznaczyć, że ugoda z PKO BP polega na przewalutowaniu kredytu na złote z oprocentowaniem opartym na WIBOR, co nie zawsze jest korzystne dla Kredytobiorców. Choć bank zyskuje na takich umowach, wielu Frankowiczów decyduje się na dochodzenie swoich praw w sądach, szczególnie że wygrane sprawy mogą skutkować unieważnieniem kredytu. Niemniej jednak, z pewnością część Kredytobiorców zdecyduje się na propozycję polubownego zakończenia sporu. W takim przypadku Frankowicze PKO BP powinni mieć na uwadze, że kredytodawca zwykle proponuje lepsze warunki ugody po przegranej w pierwszej instancji, dlatego nie powinni rezygnować ze skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego nawet w sytuacji, gdy ostatecznie zdecydują się na ugodę z bankiem.

przegląd dokumentów

Frankowicze PKO BP to nie jedyne zmartwienie banku

W sprawach frankowych PKO BP coraz częściej rezygnuje z apelacji po przegranych procesach zdając sobie sprawę, że wyroki sądów apelacyjnych w dużym stopniu sprzyjają Kredytobiorcom. Kredytodawca kalkuluje, że unikanie dodatkowych kosztów związanych z odsetkami i opłatami sądowymi jest korzystniejsze niż dalsze procesowanie się z Frankowiczami. Taki model postępowania pokazuje pragmatyczne podejście banku do ograniczania strat i podkreśla świadomość kredytodawcy, że Frankowicze PKO BP mają poparcie wymiaru sprawiedliwości.

 

Dodatkowym aspektem, o którym warto wspomnieć w kontekście nowej strategii banku PKO BP jest fakt, że kredytodawca może w przyszłości zmierzyć się z falą pozwów dotyczących sankcji kredytu darmowego. Choć PKO BP nie przyznaje tego oficjalnie, liczba klientów mogących dochodzić swoich praw w związku z wadliwymi zapisami umów kredytowych jest bardzo duża. Obsługa tych spraw będzie wymagać od banku pełnej mobilizacji, co sprawia, że kwestia szybkiego zakończenia spraw związanych z  kredytami frankowymi będzie dla niego priorytetem w nadchodzących latach.