Wzmożone zainteresowanie Frankowiczów pozwaniem banku, w celu stwierdzenia nieważności wadliwej umowy kredytu, utrzymuje się na wysokim poziomie. Spółki z Grupy Kapitałowej Votum szósty miesiąc z rzędu zawarły ponad 1 tys. umów. W lipcu 2023 r. 1250 Klientów wybrało ofertę Votum, decydując się na kompleksową obsługę sprawy bankowej. Dla porównania w lipcu 2022 r. zakontraktowano 842 sprawy, co stanowi wzrost o blisko 50% rdr.
Ukształtowana linia orzecznicza polskich sądów, wzbogacona ostatnimi wyrokami TSUE w sprawie ewentualnych kontrroszczeń banków, powoduje, że Kredytobiorcy frankowi w zasadzie nie mają już merytorycznych argumentów powstrzymujących ich od skierowania swojej sprawy do sądu. Potwierdzają to również ostatnie raporty banków za I półrocze 2023 r., które wyraźnie wskazują, że to właśnie Frankowicze mają rację w toczących się sporach sądowych. W przypadku naszych spraw od początku 2023 r. możemy pochwalić się nawet 100% skutecznością wyroków prawomocnych, m.in. w postępowaniach prowadzonych p-ko takim bankom, jak: Bank Millennium, Grupa Santander, czy Bank Ochrony Środowiska. Co istotne, podobną statystykę zachowujemy w sprawach o tzw. wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału. Po wyroku TSUE z 15 czerwca br. zapadło 11 wyroków na rzecz Klientów GK Votum, w których polskie sądy jednoznacznie opowiedziały się po stronie Kredytobiorców. Na zainteresowanie Frankowiczów postępowaniem sądowym wpływa również niska atrakcyjność ugód. Część banków oferuje porozumienia zakładające konwersję kredytów na PLN ze stałą stopą procentową. Wobec spodziewanej obniżki stóp procentowych jeszcze w tym roku, ugody w takim kształcie nie dają Kredytobiorcom większych korzyści. Na spadek zainteresowania ugodowym rozwiązaniem sporu wskazał również Sąd Polubowny przy KNF. W II kwartale 2023 r. ugodą zakończyło się 4.081 postępowań, podczas gdy w I kwartale 2023 - 7.194. Natomiast liczba zainicjowanych postępowań mediacyjnych spadła o ponad połowę z 10,8 tys. do 5,2 tys.

Bartłomiej Krupa
Prezes Zarządu Votum SA.

Kancelarie z Grupy Kapitałowej Votum uzyskały w lipcu 220 korzystnych orzeczeń przed sądami II instancji na rzecz Kredytobiorców frankowych. Jeśli chodzi o pozytywne wyroki pierwszoinstancyjne, to w ubiegłym miesiącu uzyskano 686 takich rozstrzygnięć.
Lipiec był piątym miesiącem w tym roku, w którym przekroczyliśmy liczbę co najmniej 200 korzystnych wyroków prawomocnych. Dla porównania, w ubiegłym roku taką liczbę osiągnęliśmy jedynie w grudniu. Na uwagę zasługuje również liczba wyznaczonych terminów sądowych w 2023 r. Aktualnie lista zawiadomień o posiedzeniach sądowych, które albo już odbyły się w tym roku, albo ich data zaplanowana jest do końca 2023 r., przekroczyła już liczbę terminów sądowych w sprawach naszych Klientów w całym 2022 r.

Kacper Jankowski
Wiceprezes Zarządu Votum SA.