Jak poradzą sobie banki po wyroku TSUE 15 czerwca 2023 r.? .elementor-widget-container-steps { clip-path: polygon(25% 0%, 75% 0%, 100% 50%, 75% 100%, 25% 100%, 46% 49%); }

Jak poradzą sobie banki po wyroku TSUE 15 czerwca 2023 r.?

Koszty rozliczenia sprawy związanej z procederem frankowym będą ogromne - to jest pewne. Nie jest całkowicie klarowne, ile banki faktycznie zapłacą posiadaczom kredytów we frankach, ponieważ zależy to od wielu czynników. Według obliczeń Komisji Nadzoru Finansowego z marca 2021 roku, gdyby wszyscy Frankowicze (zarówno obecni, jak i byli) zgłosili swoje sprawy do sądów i odnieśli sukces w unieważnieniu swoich umów kredytowych, łączne koszty dla banków wyniosłyby około 101,5 miliarda złotych.

Banki boleśnie odczują skutki wyroku TSUE

Jednak gdyby bankom przyznano prawo do otrzymania rekompensaty za korzystanie z kapitału – co jednak jest mało prawdopodobne –  potencjalny wydatek dla sektora zmniejszyłby się do 70,5 miliarda złotych. Sam fakt przyznania prawa do wspomnianej opłaty jest oszacowany przez Komisję na 31 miliardów złotych. Jednakże, gdyby wszystkie umowy kredytowe we frankach zostały unieważnione, a roszczenia banków o zwrot kapitału uznane za przedawnione, koszt rozliczenia sprawy frankowej wzrósłby do 234 miliardów złotych.

W jaki sposób instytucje bankowe zmierzą się z tym wyzwaniem finansowym? Według Jacka Jastrzębskiego, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, oraz Tadeusza Białka, prezesa Związku Banków Polskich, sektor bankowy jest przygotowany na negatywne wyroki dotyczące sprawy frankowej. Zdaniem niezależnych ekspertów, jednak, absorpcja kosztów związanych z kredytami we frankach będzie wymagać różnego stopnia wysiłku ze strony poszczególnych banków.

zmartwienie
Banki ratują się kampanią ugodową

Banki  nie są skłonne oddawać już pobranych od Klientów pieniędzy, dlatego starają się przedstawić Frankowiczom alternatywę dla procesu sądowego. Propozycją jest ugoda frankowa, która polega na konwersji kredytu na złotówki. Związek Banków Polskich w ostatnim czasie rozpoczął kampanię informacyjną pod nazwą „ugoda lepsza niż proces”. Jej celem jest zainteresowanie niezdecydowanych Klientów do podpisania porozumienia.

 

Biorąc pod uwagę potencjalne korzyści wynikające z postępowania sądowego, trudno jest uwierzyć, że sektor finansowy osiągnie znaczące korzyści. Frankowicze zbyt długo wyczekiwali sprawiedliwości i nie zadowolą się zamianą jednego ryzykownego zobowiązania na kolejne, które również nie jest pewne.

Więcej informacji: www.franknews.pl