Frankowicze sceptycznie o programie „Bezpieczna ugoda 2%”

PEKAO S.A.  i „Bezpieczna ugoda 2%”. Frankowicze nie wierzą w obietnice banków

Banki nadal prowadzą politykę zachęcającą Frankowiczów do podpisania ugody . Tymczasem PEKAO S.A. na początku października uruchomił program ugodowy pod nazwą „Bezpieczna ugoda 2%”. Czy to oznacza, że dotychczasowe propozycje banków nie były bezpiecznie i uczciwe?

„Bezpieczna ugoda 2%” w PEKAO S.A.

Bank PEKAO S.A. od pewnego czasu informował, że szykuje nowy program ugód dla Frankowiczów. Warto podkreślić, że bank udzielił znikomą ilości kredytów w szwajcarskiej walucie, jednak stał się spadkobiercą portfela kredytów denominowanych banku BPH S.A.

 

Wiceprezes PEKAO  na początku października ogłosił rozpoczęcie kampanii pn. „Bezpieczna ugoda 2%”. Nazwa programu nie jest przypadkowa, gdyż nawiązuje do wprowadzonego niedawno rządowego programu na zakup pierwszego mieszkania „Bezpieczny kredyt 2%”, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. PEKAO zakłada, że dzięki popularności kredytu na zakup mieszkania, oferowany przez nich produkt również zyska zaufanie Kredytobiorców.

myślący mężczyzna

Bank podkreśla, że w ciągu najbliższego roku wszyscy Kredytobiorcy CHF posiadający aktywny portfel otrzymają propozycję zawarcia – jak wskazuje bank – uczciwej ugody. Tym samym bank stara się zniwelować koszty przegranych spraw z Frankowiczami i zabezpieczyć się przed ewentualnymi, dalszymi roszczeniami ze strony Kredytobiorców frankowych.

 

Na czym dokładnie ma polegać program „Bezpieczna ugoda 2%”? Według założeń banku, ugody miałyby być jasne i klarowne dla wszystkich Kredytobiorców. Ugoda polegałaby na przeliczeniu kredytu tak jakby od początku był zaciągnięty w złotówkach i oprocentowany na 2%.

Czy warto zawszeć ugodę z PEKAO S.A.?

Zarówno prawnicy jak i Frankowicze sceptycznie podchodzą do nowej propozycji PEKAO S.A. Już na początku pojawiają się wątpliwości dotyczące uczciwej polityki banku sugerującego oprocentowanie kredytu na poziomie 2% bez dodania marży bankowej. Obawy Kredytobiorców są uzasadnione, gdyż bank zachęcając Konsumentów do skorzystania z programu, często nawiązuje do rządowego programu, w którym oprocentowanie wynosi 2% plus marża. Zatem rzeczywiste oprocentowanie jest wyższe niż 2% o wysokość tej marży.

zerwana umowa

Nawet „Bezpieczna ugoda 2%” nie da tylu korzyści co unieważnienie umowy

Nie jest to zaskakujące, że Kredytobiorcy z rezerwą podchodzą do nowego programu PEKAO S.A. Bank przekonuje, że ugody mają być jasne i klarowne, bez zawiłych i niezrozumiałych zapisów. Taka postawa skłania Frankowiczów do przemyśleń, czy dotychczasowe ugody, które zostały im zaoferowane były uczuciowe wobec Konsumenta. Wiele wskazuje na to, że mimo wielu starań bankowców, ich działania w rezultacie wyjdą na niekorzyść banków, a kolejni Kredytobiorcy CHF skierują swoje sprawy do sądu. Warto podkreślić, że żadna ugoda, w tym oferowana w nowej formule „Bezpieczna Ugoda 2%” nie da tyle korzyści co prawomocne stwierdzenie nieważności umowy kredytowej. Jak wskazuje sam bank, ugoda w nowej formule polegałaby na przeliczeniu kredytu, a następnie spłacaniu kolejnych rat. Wyrok sądu stwierdzający nieważność umowy kredytowej uwalnia Frankowiczów od kolejnych rat i toksycznego kredytu frankowego.

Więcej informacji: www.franknews.pl