Aktualne orzecznictwo TSUE powoduje, że Frankowicze wygrywają z bankami w blisko 98% sprawach. Liczba korzystnych wyroków powoduje, że Frankowicze, którzy już spłacili swoje zobowiązanie we frankach szwajcarskich czują się pokrzywdzeni. Przez lata banki udzieliły około 750 tysięcy kredytów we frankach, a dane wskazuję, że nawet 400 tysięcy z nich może być już spłacona. Czy Kredytobiorcy ze spłaconym kredytem frankowym mają jakiekolwiek możliwości działania?
Spłacony kredyt we frankach. Kredytobiorcy mogą odzyskać swoje pieniądze?
Początkowo warto zaznaczyć, że nawet w przypadku całkowitej spłaty kredytu frankowego, Kredytobiorcy mają możliwość dochodzenia swoich praw na drodze postępowania sądowego. Co ciekawe, osoby, które spłaciły swój kredyt nawet kilka lat temu, dziś mają możliwość, aby uzyskać prawomocne unieważnienie swojej umowy o kredyt i odzyskać pieniądze. Istotną kwestią jest to, że przy kredytach spłaconych, kwota do odzyskania jest często dużo wyższa niż przy kredytach, które nadal są aktywne. Mimo to, wielu Kredytobiorców nie ma świadomości swoich praw jakie im przysługują po spłacie zobowiązania. Obecnie najwięcej pozwów przeciwko bankom kierują Kredytobiorcy, którzy wciąż mierzą się z wysokimi ratami, a sprawy Frankowiczów ze spłaconym kredytem to zaledwie ułamek postępowań, które toczą się w polskich sądach. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli w umowach kredytowych występują wadliwe zapisy, ich posiadacze mają prawo skierować sprawę na drogę postepowania sądowego bez względu na to czy posiadają aktywny kredyt czy już go spłacili.
Przedawnienie roszczeń przy kredytach spłaconych
Ex-Frankowicze często miewają wątpliwości czy ich roszczenia nie uległy przedawnieniu. Warto zatem podkreślić, że najnowsze orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazują, że roszczenia dotyczące wadliwej umowy CHF nie ulegają przedawnieniu, jeśli Kredytobiorca nie był świadomy, że jego umowa kredytowa posiada nieuczciwe zapisy. Termin przedawnienia roszczeń wynosi 6 lat od chwili, w której Kredytobiorca dowiedział się, że umowa zawiera niedozwolone klauzule i złożył reklamację do banku. Należy mieć świadomość, że jeśli zobowiązanie zostało uregulowane nawet kilka lat temu, a Kredytobiorca dziś postanowi zawalczyć o swoje prawa, ma sporą szansę na unieważnienie umowy o kredyt frankowy i zwrot poniesionych kosztów.
Odszkodowanie od banku po spłaceniu kredytu CHF
W przypadku złożenia pozwu do sądu po spłaceniu kredytu frankowego istnieje realna szansa na uzyskanie unieważnienia umowy oraz otrzymanie odszkodowania od banku. W przypadku spłaconych kredytów odszkodowanie często jest znacznie większe niż w przypadku aktywnych kredytów, ponieważ obejmuje różnicę między wartością pożyczki, a faktycznie wpłaconą kwotą. Dodatkowo, w przypadku wygranych spraw przez Frankowiczów, banki często opóźniają wypłatę odszkodowania, za co są naliczane odsetki za opóźnienie. Dlatego warto podjąć walkę, gdyż w przypadku spłaconych kredytów frankowych możliwe jest odzyskanie znacznych kwot, sięgających nawet kilkuset tysięcy złotych.
Kiedy najlepiej złożyć pozew w przypadku spłaconego kredytu CHF?
W przypadku całkowitej spłaty kredytu we frankach, Kredytobiorcy nie powinni zwlekać ze skierowaniem pozwu przeciwko nieuczciwemu kredytodawcy. Sędziowie orzekający w sprawach frankowych opierają się na prokonsumenckim orzecznictwu Trybunału Sprawiedliwości UE i w zdecydowanej większości spraw doprowadzają do unieważnienia umowy o kredyt CHF. Dodatkową motywacją do natychmiastowego podjęcia działań prawnych związanych z wadliwą umową może być niestabilna sytuacja niektórych instytucji finansowych. Jeszcze do niedawna nikt nie spodziewał się, że Getin Noble Bank, jeden z potentatów na rynku finansowym, ogłosi upadłość. Klienci banku, którzy wcześniej pozwali kredytodawcę mieli możliwość uzyskania unieważnienia swojej umowy kredytowej i dziś cieszą się wolnością od uciążliwego zobowiązania. Mimo to są również osoby, które zwlekały z podjęciem decyzji o skierowaniu sprawy do sądu. Dziś, ze względu na upadłość Getin Nobel Banku, Kredytobiorcy nadal mierzą się z toksycznymi ratami kredytu frankowego. Obecnie najwięksi potentaci na rynku finansowym ponoszą konsekwencje swoich nieuczciwych praktyk i choć zapewniają o swojej stabilnej pozycji, nigdy nie wiadomo czy kolejny bank nie podzieli losu Getin Noble Banku. W związku z tym, zarówno Frankowicze z czynnym jak i spłaconym kredytem nie powinni zwlekać z podjęciem decyzji o pozwaniu swojego banku.
Ugoda czy pozew? Co w przypadku kredytów spłaconych?
Po licznych przegranych z Frankowiczami, banki na masową skalę zaczęły proponować Kredytobiorcom polubowne rozwiązanie sporu. Niestety, na taką propozycję nie mogą liczyć Frankowicze ze spłaconym kredytem. Bankowcy celowo nie proponują tej grupie ugody, ponieważ mają świadomość, że w ich przypadku nie mają szansy na jakiekolwiek korzyści, a jedynie byłyby zobowiązane do zwrotu świadczeń. Dlatego jedynym rozwiązaniem dla posiadaczy spłaconych kredytów frankowych jest skierowanie pozwu przeciwko kredytodawcy.
Aby wytoczyć sprawę bankowi po spłaconym kredycie CHF, niezbędne będzie wsparcie odpowiedniego przedstawiciela prawnego z Votum Finance Help. W imieniu Kredytobiorcy pełnomocnik napisze pozew, ale również poprosi o przekazanie dokumentów, niezbędnych do wszczęcia postępowania sądowego. Kredytobiorca będzie zobowiązany do dostarczenia m.in. umowy kredytowej wraz z regulaminem i aneksami. Dodatkowo wymagane będzie zaświadczenie z banku, w którym wykazane będą wszelkie uiszczone kwoty. Warto pamiętać o tym, że w przypadku kredytów, które już dawno zostały spłacone, Kredytobiorca może nie posiadać wszystkich, niezbędnych dokumentów. W takiej sytuacji ma prawo zwrócić się do banku o wydanie stosownych zaświadczeń.