Ile wynosi wartość przedmiotu sporu w sprawach frankowych? .elementor-widget-container-steps { clip-path: polygon(25% 0%, 75% 0%, 100% 50%, 75% 100%, 25% 100%, 46% 49%); }

Ile wynosi wartość przedmiotu sporu w sprawach frankowych?

Wartość przedmiotu sporu to istotna kwestia dla posiadaczy kredytów we frankach, którzy zdecydują się wytoczenie powództwa przeciwko bankowi w związku z wadliwą umową kredytową. Wyjaśniamy, co jest niezbędne do określenia wartości przedmiotu sporu i jakie czynniki wpływają na jej wysokość.

Wartość przedmiotu sporu w sprawach frankowych

Wartość przedmiotu sporu (WPS)  w sprawach frankowych to roszczenie zawierające wysokość kwoty pieniężnej, której poszkodowany domaga się od banku na drodze postępowania sądowego. Przez długi okres czasu od wysokości WPS zależało to, czy pozew zostanie skierowany do sądu rejonowego czy okręgowego. Co istotne, w ramach nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z 9 marca 2023 r. wprowadzono przepis regulujący wyłączną właściwość sądów w sprawach o roszczenia związane z umowami kredytów  frankowych. Oznacza to, że pozew może być złożony w sądzie, który swoim zasięgiem legislacyjnym obejmuje miejsce zamieszkania Kredytobiorcy.

Obliczenie wartości przedmiotu sporu w sprawach frankowych jest stosunkowo łatwe w sytuacji, gdy Kredytobiorca domaga się w pozwie unieważnienia umowy kredytowej. Wówczas należy podliczyć kwoty wszystkich spłaconych rat oraz pobranych opłat z sumą udzielonego kapitału. Poniesione koszty będzie stanowić WPS. Należy mieć na uwadze, że w sytuacji gdy jest ona wyrażona w innej walucie, nie będą mieć znaczenia wahania kursowe, ponieważ kurs będzie brany pod uwagę z dnia, w którym wniosek został skierowany do sądu.

Ustalenie wartości przedmiotu sporu w sprawie frankowej staje się bardziej skomplikowane, gdy pozew obejmuje odfrankowienie kredytu. W tym przypadku roszczenia będą obejmować różnicę pomiędzy tym, co Kredytobiorca wpłacił a kwotą, którą musiałby uregulować gdyby umowa kredytowa nie zawierała niedozwolonych klauzul. Określenie wartości przedmiotu sporu w sprawach frankowych może być trudne dla Kredytobiorcy, dlatego w takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy ekspertów z Votum Finance Help, którzy bezpłatnie przeanalizują umowę kredytową oraz obliczą wartość roszczeń, o które konsument może ubiegać się w pozwie.

roszczenia

Niezbędne dokumenty do określenia przedmiotu wartości sporu

W celu ustalenia WPS konieczne jest przedłożenie wymaganych dokumentów, w tym umowy kredytowej. Poza nią, konieczne będzie pozyskanie informacji, które przechowywane są w banku, w tym zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego, który następujące dane:

 

  • wykaz spłaconych rat kredytowych,
  • informacje o nadpłatach kredytu lub zadłużeniu,
  • informacje o wszystkich pobranych opłatach,
  • pobrane kwoty przez kredytobiorcę,
  • informacje dot. zmienności oprocentowania.

Co istotne, bank będzie wymagał opłaty za udzielenie informacji. Niektórzy kredytodawcy umożliwiają złożenie wniosku poprzez bankowość elektroniczną, jednak w niektórych przypadkach Kredytobiorca będzie musiał osobiście stawić się w oddziale banku lub skierować pismo pocztą.  

Wartość przedmiotu sporu: kredyt spłacony a aktywny

Jeśli kredyt we frankach został już całkowicie spłacony, Kredytobiorca ma prawo wystąpić z pozwem o zwrot wszystkich wpłaconych kwot. W takim przypadku wartość przedmiotu sporu stanowi suma wszystkich rat, które Frankowicz uregulował na rzecz banku.

 

Sytuacja przedstawia się inaczej, gdy kredyt we frankach jest wciąż spłacany. W takim przypadku pozew frankowy obejmuje dwa roszczenia: jedno o stwierdzenie nieważności umowy, a drugie o zapłatę. Wartość przedmiotu sporu to wtedy suma tych roszczeń, przy czym jedna część obejmuje sumę wpłaconych rat, a druga kwotę kredytu wynikającą z umowy.