Wzrost w stopach procentowych w Szwajcarii - co oznacza? .elementor-widget-container-steps { clip-path: polygon(25% 0%, 75% 0%, 100% 50%, 75% 100%, 25% 100%, 46% 49%); }

Wzrost w stopach procentowych w Szwajcarii – czy będzie więcej pozwów Frankowiczów?

To już piąty wzrost w stopach procentowych w Szwajcarii. Jeszcze na jesieni 2022 r. główna stopa była ujemna, a nieco ponad rok temu wynosiła minus 75 pb. Mimo, że Szwajcaria wciąż jest krajem o jednych z najniższych stopach procentowych na świecie, Narodowy Bank Szwajcarii kolejny raz podniósł stopy procentowe.

Kolejny wzrost w stopach procentowych w Szwajcarii 

W czwartek, 22 czerwca 2023 r. Narodowy Bank Szwajcarii ogłosił wzrost w stopach procentowych o 25 punktów bazowych do poziomu 1,75 procent. Decyzja ta ma wpływ na wysokość rat kredytów związanych z kursem szwajcarskiego franka. Zgodnie z prognozami, główna stopa procentowa wzrosła z 1,50% do 1,75%, co skutkuje wzrostem o jedną szóstą wysokości raty odsetkowej, gdy bank udzielający kredytu ustali oprocentowanie na kolejny okres. Poprzednia podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii miała miejsce w marcu tego roku.

Szacuje się, że Frankowicze, którzy nadal spłacają kredyty hipoteczne o łącznej wartości 44,5 mld zł (dane NBP na koniec kwietnia), zapłacą bankom o 0,25 proc. wartości kredytu więcej niż dotychczas w odsetkach, czyli o 111 mln zł więcej rocznie, a o 9,3 mln zł więcej miesięcznie. To wszystko spowodował kolejny wzrost w stopach procentowych w Szwajcarii. 

Wzrost w stopach procentowych - Votum Finance Help
Wzrost w stopach procentowych może spowodować lawinę pozwów

Dzięki wygranym sprawom z bankami (zwłaszcza po korzystnych dla Frankowiczów wyrokach TSUE), spłacaniu rat kapitałowych przez Kredytobiorców oraz umocnieniu złotego, kwota kredytów CHF spadła w Polsce w przeciągu ostatnich 12 miesięcy aż 39 proc., czyli o 28 mld zł. Nie mniej jednak, dzisiejszy wzrost w stopach w Narodowym Banku Szwajcarii z pewnością wpłynie na sytuację kredytową Frankowiczów. Co więcej, wzrost rat kredytu może spowodować, że kolejni Kredytobiorcy CHF zdecydują się wytoczenie sprawy bankowi w celu stwierdzenia nieważności umowy kredytowej i uzyskania możliwości zawieszenia płatności rat.

Frankowicze w ostatnim czasie otrzymali wiele pozytywnych bodźców do działania, przede wszystkim za sprawą rozstrzygnięć TSUE. Jednak nic tak nie motywuje do uregulowania swojej sytuacji z bankiem, jak rosnące raty i wysokie saldo zadłużenia. Dlatego kolejna podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii z pewnością odbije się na miesięcznych zobowiązaniach Frankowiczów. A to z kolei spowoduje, że jeszcze chętniej ruszą do sądów nie tylko w celu zakwestionowania zapisów umowy kredytu, ale także po zawieszenie płatności rat na czas procesu. Tym bardziej, że SNB wskazał, że to nie koniec podwyżek stóp w Szwajcarii.
Paweł Wójcik pomoc złotówkowiczom kancelaria
Paweł Wójcik
Prezes Zarządu Votum Finance Help

Więcej informacji: www.businessinsider.com.pl