Nowelizacja KPC 2023 - co oznacza dla Frankowicza?

Czy frankowicz może wybrać sąd? Nowelizacja KPC 2023 r.

Pod koniec marca w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja KPC 2023. Zawarte są w niej ważne informacje dla Frankowiczów, m.in. gdzie mogą udać się ze swoim pozwem.

Od 15 kwietnia 2023 r. osoby posiadające kredyt CHF będą mogły wkroczyć na drogę postępowania sądowego z bankiem tylko i wyłącznie w sądzie, który obejmuje ich teren zamieszkania. Pojawia się pytanie – czy nowelizacja KPC 2023 przyniesie Kredytobiorcom korzyść?

Podpisana ugoda. Nowelizacja KPC 2023.

Nowelizacja KPC 2023 - założenie sprawy w sądzie, który obejmuje teren zamieszkania

Na przestrzeni lat Kredytobiorcy frankowi mieli opcje przedłożenia swojej sprawy w kilku konfiguracjach. Na początku pozywali banki w sądach, które swoim zasięgiem obejmowały terytorium, na którym siedzibę miał ich bank. Od 2019 roku Frankowicze otrzymali możliwość złożenia pozwu do sądu, który znajduje się w miejscu ich zamieszkania. Nie mniej jednak, wielu z nich wciąż było zainteresowanych wszczęciem postępowania w XXVIII Wydziale Cywilnym w Warszawie, który specjalizuje się w  frankowych sprawach kredytowych.

Wprowadzona nowelizacja KPC 2023 zakłada, że od kwietnia Frankowicze będą mogli złożyć swoją sprawę tylko i wyłącznie w sądzie, który obejmuje teren ich zamieszkania. Dotyczy to zarówno spraw o stwierdzenie nieważności umowy jak i o zapłatę. W ten sposób XXVIII Wydział Cywilny w Warszawie ma zostać odciążony, rozpatrując tylko sprawy warszawiaków.

Czy Kredytobiorcy będą mieć problem z sądzeniem się po nowelizacji KPC 2023?

Pozostaje zatem pytanie, czy wprowadzona nowelizacja niekorzystnie wpłynie na sytuację Frankowiczów. Bez wątpienia doświadczenie sądów warszawskich jest największe, jeśli chodzi o spory Kredytobiorców CHF. Ponieważ z racji siedziby głównej większości banków, te ośrodki orzecznicze jako pierwsze zajmowały się problematyką spraw frankowych. Z drugiej strony rosnąca z roku na rok liczba postępowań sądowych sprawiła, że niniejsze sądy stały się niewydolne. Co więcej nawet utworzenie „specjalnego wydziału frankowego” w Sądzie Okręgowym w Warszawie nie poprawiło tej sytuacji. Aktualnie powodowie kierujący pozew do tego sądu czekają na termin wyznaczenia pierwszej rozprawy nawet ponad 1 rok. Dlatego istnieje duża szansa, że zmiana właściwości spraw frankowych wpłynie na skrócenie czasu oczekiwania na proces i szybsze uzyskanie wyroku.

Nowelizacja-KPC-2023

Nowelizacja KPC 2023 nieznacznie wpłynie na sytuację klientów Votum Finance Help

Na przestrzeni lat obserwujemy stałe usprawnienie postępowań sądowych. Oceniamy, że nasza decyzja, podjęta jeszcze w listopadzie 2019 r. o wytaczaniu powództwa do sądów właściwych dla miejsca zamieszkania kredytobiorców, była słuszna. Każdego miesiąca bijemy kolejne rekordy zarówno wyroków sądów I i II instancji spoza Warszawy. Ponadto w styczniu b.r. aż 47 proc. obsługiwanych przez nasze kancelarie terminów sądowych odbyło się w formule zdalnej, co znacząco wpływa na komfort naszych Klientów. Dlatego obecna nowelizacja nieznacznie wpłynie na sytuację naszych Klientów. Ponieważ aktualnie w sądach warszawskich mamy zaledwie 20 proc. wszystkich posiedzeń.
Paweł Wójcik
Paweł Wójcik
Prezes Zarządu Votum Finance Help Sp. z o.o.